Problemów ze zdrowiem nie warto bagatelizować. Zarówno fizyczna, jak i psychiczna kondycja ma znaczenie dla poziomu życia, realizacji pełni swoich możliwości i dobrych relacji z innymi ludźmi. Niestety wybór dobrego psychologa nie należy do najprostszych. Trudność decyzji pogłębia fakt, że wizyta w gabinecie psychologicznym oznacza obdarzenie specjalisty pełnym zaufaniem i przedstawienie mu swoich prywatnych problemów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak znaleźć dobrego psychologa dla siebie lub bliskiej osoby, zapoznaj się z poniższym artykułem. Przedstawiamy w nim kilka istotnych kwestii podczas wyboru specjalisty.
Jak wybrać dobrego psychologa? Wybór jako kilkustopniowy proces
Do wyboru psychologa należy podejść z rozwagą, aby nie tracić czasu i pieniędzy podczas wizyt nieprzynoszących żadnych efektów. Poniżej elementy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając specjalistę.
Ukończone studia i uczestnictwo w superwizji
Po pierwsze, istotne jest zwrócenie uwagi na wykształcenie psychologa. Powinien on mieć ukończone 5-letnie studia magisterskie z zakresu psychologii. Ważne mogą też być szkolenia zawodowe podnoszące poziom jego wiedzy i skuteczności pracy, a także potwierdzające zaangażowanie. Trzeba również pamiętać, że psycholog jest zobowiązany do przestrzegania kodeksu zawodowego.
Doświadczenie i specjalizacja
Ważnym elementem poszukiwań psychologa może być również doświadczenie i specjalizacja eksperta. Nie każdy psycholog wspiera zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niektórzy specjaliści mogą też skupiać się na przykład wyłącznie na pracy z parami doświadczającymi kryzysu w relacji. Możesz też zwrócić uwagę na oferowane przez psychologa dodatkowe usługi, takie jak sesje grupowe czy warsztaty.
Profile psychologów na portalach
Jak znaleźć dobrego psychologa? Innym niezbędnym działaniem podczas poszukiwań będzie skorzystanie z rozmaitych źródeł informacji takich jak portale służące do oceny i znajdywania specjalistów. Warto zapoznać się z opisami zamieszczonymi przez psychologów, prezentacją ich perspektywy i metod pracy. Istotne jest też poznanie opinii klientów, które dają wgląd w jakość pracy specjalisty i atmosferę panującą w trakcie sesji.
Opinie innych osób
W procesie szukania sprawdzonego psychologa pomocne będzie też zasięgnięcie opinii znajomych i rodziny. Jeśli bliska Ci osoba miała pozytywne doświadczenia podczas współpracy z danym specjalistą, jej opinia również może okazać się jakimś rodzajem wskazówki – szczególnie jeśli planujesz pierwszą w swoim życiu wizytę u psychologa, masz obawy i nie wiesz, czego dokładnie możesz się spodziewać.
Waga pierwszego spotkania
Pierwsza wizyta u psychologa to odpowiedni czas, by ocenić poziom komfortu i zaufania do specjalisty. Wtedy można też zaobserwować, czy tworzy on przyjazną atmosferę dającą poczucie zrozumienia i akceptacji. Czymś niespodziewanym w trakcie wizyty może być brak gotowych porad czy rozwiązań. Psycholog jednak nie jest osobą, która ma podjąć za klienta jego decyzje bądź podać gotowe kroki do wykonania w trudnej sytuacji. Pomoże on za to spojrzeć na napotkane trudności z innego punktu widzenia, wykorzystując specjalistyczną wiedzę dotyczącą ludzkiej psychiki.
Przed rozpoczęciem spotkań z psychologiem warto zadać mu wszelkie nurtujące pytania, dotyczące na przykład jego doświadczenia, podejścia i kosztów. W końcu chodzi o troskę o własne zdrowie psychiczne. Aby dążyć do jego poprawy, należy pewnie i komfortowo czuć się w trakcie kolejnych spotkań.
Co jeszcze jest ważne podczas wyboru psychologa i w trakcie spotkań?
Istotną rolę podczas wyboru psychologa odgrywa także kilka aspektów wskazanych niżej. Po pierwsze, dobra komunikacja ze specjalistą to niezbędny element procesu diagnozy i poradnictwa psychologicznego. Dlatego zachowaj otwartość w trakcie spotkań, a w przypadku pojawienia się jakichś wątpliwości lub obaw nie bój się ich wyrażać, by następnie wspólnie z psychologiem dostosować działania do swoich potrzeb.
Po drugie, często jedno spotkanie z psychologiem to za mało. Dotarcie do źródła problemów, trafna diagnoza i udzielenie specjalistycznej porady wymaga czasu i zaangażowania obu stron. Nie oczekuj więc natychmiastowych rezultatów. Zmiana nie przychodzi nagle, ale zachodzi stopniowo i wymaga wysiłku. Stała i szczera komunikacja z psychologiem pozwoli dopasować poszczególne etapy procesu do Ciebie, bez pominięcia aktualnych okoliczności życiowych.
W trakcie spotkań może okazać się, że mimo starannego wyboru psychologa nie czujesz ze specjalistą spodziewanej więzi. Jeśli po kilku sesjach masz duże wątpliwości odnośnie do kontynuacji współpracy, możesz rozpocząć poszukiwania innego psychologa, który lepiej odpowie na Twoje potrzeby.
Kiedy udać się do psychologa?
Wiesz już, jak wybrać dobrego psychologa, na co zwrócić uwagę, ale nie masz pewności, czy przeżywane przez Ciebie trudności wskazują na potrzebę wizyty u psychologa? Sprawdź więc, czy doświadczasz któregoś z poniższych problemów.
Stany lękowe
Odczuwanie silnego, przewlekłego lęku, który uniemożliwia codziennie funkcjonowanie i wykonywanie zadań, może oznaczać konieczność konsultacji z psychologiem.
Zaburzenia nastroju
Utrzymujący się stan obniżonego nastroju, poczucie beznadziei, utrata zainteresowań, zwiększone trudności w codziennym działaniu – wszystko to może wskazywać na zaburzenia depresyjne. Aby przywrócić dobre samopoczucie i pełne zdrowie psychiczne, prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u psychologa. Czasem też potrzebna może okazać się diagnoza psychiatry.
Kryzysy i zmiany życiowe
Emocjonalne napięcie i stres mogą zostać wywołane przez różnorodne trudne wydarzenia życiowe, takie jak utrata bliskiej osoby, rozwód czy strata pracy. Czasem profesjonalne wsparcie psychologa jest konieczne nie tylko w sytuacjach kryzysowych narażających osobę na doświadczenie skrajnych emocji. Może okazać się potrzebne również w związku ze znaczącymi zmianami życiowymi, które wymagają dostosowania się do nowych okoliczności, np. otoczenia i osób.
Potrzeba nowej perspektywy
Wizyta u psychologa to dobra decyzja również w przypadku chęci spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy, lepszego zrozumienia siebie i odkrycia nowych sposobów radzenia sobie z nie zawsze łatwą i przewidywalną codziennością.
Powyżej przedstawione problemy nie wyczerpują listy trudności, z którymi warto udać się do psychologa. Wybierając specjalistę, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie i kwalifikacje w obszarze, który Cię interesuje.
Poufność informacji przekazywanych psychologowi
Niektóre osoby miewają obawy dotyczące poufności informacji przekazywanych w trakcie sesji psychologicznych. Tymczasem psycholog jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że wszystkie uzyskane przez niego podczas pracy informacje są objęte poufnością. Psycholog nie może ujawnić żadnych danych powierzonych mu w trakcie spotkań.
Od przestrzegania tajemnicy zawodowej istnieje pewien wyjątek. Jest to sytuacja bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia klienta bądź innych osób. W takich przypadkach psycholog jest zobowiązany do działania w celu ochrony życia i bezpieczeństwa zaangażowanych w sytuację ludzi.
Teraz już wiesz, jak znaleźć dobrego psychologa – na jakie kolejne kwestie zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Możesz więc na tej podstawie rozpocząć swoje poszukiwania. Jeśli doświadczasz kryzysu w życiu, odczuwasz przedłużające się przygnębienie, lęki, nagłe i silne zmiany nastroju albo inne dolegliwości związane ze słabszą kondycją psychiczną, koniecznie zdecyduj się na współpracę z wybranym specjalistą.